نکاتی درباره نحوه انتخاب و خرید CMM

  1-    چرا هرکارگاهی به یک CMM  نیازمند است ؟

 

     ساده ترین جواب این است که شما حقیقا" راه دیگری ندارد. اگر شما می­خواهید در بازار امروز فعالیت کنید، دیر یا زود شما مجبور خواهید بود که به همراه قطعاتی که تحویل می­دهید، یک گزارش اندازه­گیری CMM نیز ارائه کنید. البته می توانید برای تهیه این گزارش از خدمات اندازه­گیری بیرون استفاده کنید و یا قطعه را با ماشین CNC خود اندازه گیری نمایید، اما با این روند زیاد نخواهید توانست که از نظر هزینه رقابت کنید.

     جواب کاملتر این است که یک CMM مناسب، کارآیی و سودآوری کل عملیات شما را بهبود خواهد داد و حتی می­تواند قابلیتهایی را اضافه کند که فرصتهای جدیدی را در کسب­وکار به روی شما باز کند. برای مثال بسیاری از CMM های اخیر نرم افزارهایی را پیشنهاد می­کنند که می­توانند یک قطعه موجود را اسکن کرده و سپس برنامه قطعه مربوطه را برای ماشین­کاری آن تولید کنند. این همان چیزی است که مهندسی معکوس نامیده می شود و فضای تجاری است که انتظار می رود که در آینده به سرعت رشد کند.

 

2-    استفاده از ماشین ابزار برای اندازه­گیری نمی­تواند جایگزین CMM شود

 

     اندازه­گیر با ماشین ابزار جواب نیست، به علاوه شما یک ماشین ابزار بسیار گران بها را به جای  CMM به کار می­برید. همچنین شما قطعه را با همان ماشین ابزاری که آن را ساخته­اید اندازه­گیری می­کنید. هر خطای مکانی که حین ماشین­کاری رخ داده ممکن است که دوباره حین اندازه­گیری تکرار شود و این بدان معناست که مشتری شما اولین نفری خواهد بود که ایراد کار شما را پیدا خواهد کرد، که البته این مسئله بسیار ناخوشایند است.

     به علاوه استفاده از ماشین ابزار برای اندازه­گیری قطعات درست مثل استفاده از چکش برای بستن پیچ است. این روش اقتصادی نبوده و به طور یقین نتایج، پایین تر از حد رضایت خواهد بود.

     ما نمی­گوییم که اندازه­گیری روی ماشین ابزار یک قابلیت با ارزش برای آن نیست. این قابلیت می­تواند برای راه اندازی سریع تر، بازبینی و جبران سایش ابزار استفاده گردد. اما بهترین حالت این است که یک ماشین ابزار به جای CMM استفاده نشود.

 

3- چگونه CMM مناسب را انتخاب کنیم ؟

 

     معیارهای انتخاب یک CMM نسبتا" ساده هستند:

  • جوابگوی بزرگترین قطعاتی که ماشینهای ابزار شما می توانند تولید کنند باشند.
  • بتواند آنها را با سرعت کافی برای خفظ روند تولید اندازه گیری کند.
  • با نرم افزارهای CAD شما و مشتریان شما سازگار باشد.
  • قابلیت انعطاف کافی برای اندازه­گیری پیچیده ترین قطعاتی که خواهید ساخت داشته باشد.
  • استحکام کافی برای تحمل سختیهای محیط کارگاه را داشته باشد.

 

     در مسیر برآوردن این نیازها شما مجبور خواهید بود که بین انتخابهایی مثل بازوی افقی یا عمودی،        یاتاقان­های مکانیکی یا هوایی، میز کارهای گرانیتی، فلزی یا کامپوزیت، پایه ها و ساختار تکیه­گاه ها تصمیم­گیری کنید. قبل از اینکه بحث را شروع کنیم، اجازه دهید دلیلی را که باعث شده عده زیادی حتی تصور داشتن یک CMM را برای کارگاه خود نداشته باشند، روشن کنیم. سالها پیش زمانی بود که CMM ها واقعا" تجهیزاتی آزمایشگاهی بودند و باید با ظرافت با آنها رفتار می­شد.

 

     اما امروز CMM  ها ماشینهای زمختی هستند که کاملا" توانایی تحمل سختیهای کارگاه را تنها با یک تعمیر و نگهداری معقول دارند. در واقع CMM ها از دهه80 تاکنون درمحیط هایی همچون کارگاههای پرس بدون هیچ وقفه­ای بیشتر نسبت به ماشینهای دیگر در حال کار بوده اند. شما ممکن است یک حصار برای CMM خود ایجاد کنید ولی این حصار یا اتاق به خاطر نیاز CMM نیست بلکه به خاطر نظر شما ایجاد شده است.

          

1-     چرا CMM باید CNC باشد؟

     اگر اولین فکر شما این  است که ارزانترین CMM ای را که می توانید پیدا کنید- برای خدمات دادن نمایشی به آن دسته از مشتریانی که فقط متقاضی این قابلیت هستند -  بخرید، باید دوباره فکر کنید. شانس این است که شما تنها به CMM های دارای کنترل کامپیوتری، سرو درایو و CMM هایی که کاملا" با محیط دیجیتالی کارگاه های امروزه ترکیب شده اند، نگاه نکنید.

     یقینا" در هر بازار CMM ، محلی برای CMM  های دستی ارزان وجود دارد. ممکن است که آنها انتخاب مناسبی برای بهبود دستگاه های اندازه گیری  رومیزی در کارگاههای شخصی باشند.

     اما اگر به فکر خرید یک دستگاه CMM دستی به عنوان وسیله اندازه­گیری اصلی خود هستند، بروید و اطراف کارگاه خود را نظاره کنید. از خود بپرسید که چرا شما آن همه پول بابت ماشین های CNC پرداخت کرده اید.

     اولین پاسخ این است که آنها در مقایسه با ماشین های دستی 6 تا 10 برابر قابلیت تولید بیشتری دارند. یک CMM جدید با کنترل کامپیوتری تقریبا" همان محاسن قابلیت تولید را در مقایسه با نوع دستی آن دارد.

     حتی اگر CMM های نوع دستی قادر به اندازه­گیری قطعات شما باشند، در کسب­وکار امروزه شما به           سادگی نمی­توانید از عهده زمان انتظار آن برآیید. شما مجبورید که ماشینهای ابزار خود را در حین اندازه­گیر قطعه متوقف کنید و یا با این فکر که قطعات خراب نمی سازید ادامه دهید. تا اینجا CMM های با کنترلر کامپیوتری با قابلیت تولید 6 تا 10 برابر بیشتر نسبت به انواع دستی CMM بسیار جذاب تر است. اما این تمام داستان نیست.

     ماشینهای ابزار CNC شما بی تعارف کارهایی را انجام خواهند داد که ماشین های ابزار دستی شما در مقایسه با ابعاد و قدرتشان توانایی انجام آن را ندارند. کارهایی مثل میانیایی هلیکال(Helical) و یا برشهای همزمان چند محوره پیچیده که این برای CMM ها نیز صادق است.

     در حالی که اندازه­گیری یک شکل پیچیده مثل یک ایرفویل یا یک بدنه اتومبیل اسمبل شده و یا قالب یک بطری از لحاظ تئوری امکان پذیر است ولی مطمئنا" شما سعی نخواهید کرد که این کار را بیشتر از یک بار با CMM دستی انجام دهید. اسکنیک قطعه موجود برای تولید داده های ابعادی مورد نیاز برای مهندسی معکوس به سادگی حتی از توانایی های یک اپراتور ماهر CMM  نیز خارج است.

     در نهایت شما نیازمند یک CMM قابل برنامه ریزی با قابلیت شبکه که قابلیت های دیجیتالی دیگر را نیز پشتیبانی کند خواهید بود. اگر مشتریان شما در حال حاضر چنین نیستند، اما در زمانی نزدیک داده های قطعه را به صورت دیجیتالی برای شما خواهند فرستاد و در بازگشت خواهان اطلاعات دیجیتالی صحت قطعه خواهند بود.

 

5- یک CMM چقدر باید بزرگ باشد ؟

       ساده ترین جواب خریدن بزرگترین CMM ای که از عهده خرید آن برمی آیید و سپس رشد کردن تا ظرفیت آن است. حتی جایی که قیمت پارامتر مهمی نیست، باز هم این روش بهترین نتیجه را می­دهد. هرچند که رشد کردن خیلی آسان نیست.

     با نگاهی به قطعاتی که در طول سال گذشته ساخته اید ، شروع کنید. با دسته بندی آنها بر طبق ماکزیمم ابعاد (Cube-Size) و تعداد وجوه و اشکالی که باید اندازه گیری شوند. همچنین باید ظرفیت ماشین های ابزاری را که در کارگاه دارید به منظور بررسی مجدد ابعادکاری CMM  مورد نیاز در نظر بگیرید.

     چیزی که هم­اکنون در اختیار دارید کلیاتی از اندازه و ظرفیت CMM­ ای است که احتیاج دارید. شما باید به این یک حدس علمی درمورد نیازهای آینده شامل ماشینهای جدید که روی این معادله تاثیر می­گذارند را نیز اضافه کنید.

     شما مشخصا" CMM های مختلفی از کوچک، متوسط تا بزرگ خواهید یافت. ماشین های کوچک ابعاد میز کاری حدود 5/0 متر یا کمتر دارند. ماشین های متوسط از ابعاد 5/0 متر تا 5/1 و ماشین های بزرگ دارای ابعادی بزرگتر از 5/1 متر هستند.

     براساس این دلایل، بهترین نصیحت هنوز خریدن بزرگترین CMM ای است که توانایی دارید. همان طوری که در بالا ذکر شد، بهترین قیمت ها را می توان در ماشین های با ابعاد کوچک تا متوسط یافت ، زیرا در این موارد بازار CMM بیشترین رقابت را دارد.

 

6- کدام قابلیت ها برای خرید CMM با ارزش هستند ؟

  چهار قابلیت وجود دارد که CMM شما حتما" باید دارا باشد و یک قابلیت که مجهز بودن به آن بسیار مطلوب است. این قابلیت ها عبارتند از:

  • قابلیت CNC/DNC باکنترل کاملا" سرو (Full Servo Control)
  • پراب زاویه دار (Angle Probe Head)
  • قابلیت تکرار عملیات (Batch Run Capability)
  • توانایی اسکن یک قطعه موجود برای کاربردهای مهندسی معکوس

      یک CMM مجهز به این قابلیت به همراه یک نرم افزار مناسب توانایی رفع نیازهای فوری شما را دارد و همچنین بستر رشد و پیشرفت شما را فراهم می کند.

 

6-1-- قابلیت CNC/DVC با کنترل کاملا" سرو

DNC با کنترل عددی مستقیم که همان توانایی گرفتن برنامه ها به صورت فایل های کامپیوتری از یک منبع است، کارآترین روش برای انتقال روند اندازه گیری به واحد کنترل CMM است. به یاد داشته باشید که شما     می خواهید قطعات خروجی ماشین های ابزار CNC را اندازه­گیری کنید و هرچیزی کمتر از یک CMM کاملا" اتوماتیک نخواهد توانست این کار را انجام دهد.

     ماشینهای ابزار و CMM ها به طور کامل باهم در ارتباطند.  CMM هم یک ماشین ابزار است و شما هرگز یک ماشین ابزار را بدون قابلیت های CNC و DNC و کنترل کاملا" سرو نمی خرید.

 

6-2-- هد پراب زاویه دار (چرخشی) به همراه تعویض کننده اتوماتیک پراب

     توانایی چرخش یک پراب در چند صفحه نسبت به پراب های افقی یا عمودی اختلاف بین یک اندازه گیری موفق با یک اندازه گیری بیهوده را به وجود می آورد. زاویه دار بودن هد به دلیل در اختیار گذاشتن یک محور کنترل چهارم، این امر را ممکن می سازد.

     اگر کمی فکر کنید، درخواهید یافت که داشتن قابلیت تعویض پراب به صورت اتوماتیک باعث صرفه جویی در زمان می شود. این دقیقا" همان حسی را ایجاد می کند که وقتی ماشین CNC شما دارای یک تعویض کننده اتوماتیک ابزار باشد. قابلیت هایی مثل نگهدار پراب اتوماتیک رک نگهدار پراب و یک نرم افزار برای تعویض پراب معمولا" انتخاب های ارزانی هستند. این هزینه ها در جهت صرفه جویی در زمان و تسریع اندازه گیری های پیچیده تر بسیار با ارزش است.

 

6-3- قابلیت تکرار عملیات (Bathch-Run)

     در حقیقت این یک قابلیت نرم افزاری است. اما به قدری مهم است که سزاوار است به تنهایی روی آن بحث شود. در حالت Batch یک CMM می تواند به طور تکراری در نقاط مختلف،  قطعات مقید شده روی میز را اندازه گیری کند. مزایای بهره وری این قابلیت کاملا" روشن است. بنابراین قابلیت Batch-Run یک ویژگی ضروری برای یک CMM است.

 

6-4- قابلیت اسکن کردن برای انجام مهندسی معکوس

    با استفاده از این قابلیت شما می توانید به طور خودکار یک قطعه را اسکن کرده و داده های لازم برای تهیه مدل CAD قطعه و همچنین مسیر ابزار را به دست آورید. اسکن کردن به ویژه برای قطعات دارای منحنی های پیچیده مثل قطعات مربوط به صنایع هوایی ، صنایع خودرو، قالب های بطری و سایر ظروف که توصیف هندسی آنها بسیار مشکل و ماشین کاری آنها بسیار مشکل تر است ، مفید می باشد.

     هرچند اسکن کردن یک تابع نرم افزاری است ، اما به مقدار زیادی به قابلیت های کنترل دقیق CNC (کنترل سرو) وابسته است . اگر یک CMM دارای قابلیت اسکن کردن است ، هر طور شده آن را خریداری کنید. مطمئن باشید که که آن با انجام یک یا دو سفارش هزینه خودش را جبران خواهد کرد.

     لازم به ذکر است روش اسکن کردن قطعات بر دونوع است : یکی اسکن تماسی ، که معمولا" با پراب RENISHAW-SP600 انجام می شود و دیگری اسکن غیر تماسی (لیزری) می باشد، که البته مزایای اسکن لیزری با روش تماسی قابل مقایسه نیست. مهمترین مزیت اسکن لیزری سرعت فوق العاده آن است که حدودا" 1000 برابر روش تماسی می باشد. این بدان معناست که به طور مثال یک ملخ هواپیما ، یک گلگیر خودرو و با یک میل لنگ را در چند دقیقه اسکن می کند. علاوه بر این ، هیچگونه نقطه کوری ندارد و تمام برجستگی ها و فرورفتگی های قطعه از چشمان اسکنرهای لیزری دور نمی ماند و نتیجتا" ابر نقطه (Point Cloud) به دست آمده بسیار متراکم و دقیق خواهد بود.

 

7- نرم افزار و برنامه نویسی CMM

      شما به راحتی توانید برای یک CMM برنامه نویسی کنید. چون نسبتا" اختلاف بسیار کمی بین مسیر پرابی که قطعه را اندازه گیری مکند و مسیر ابزاری که آن را تولید می کند وجود دارد. بنابراین برنامه نویسان شما مجبور نخواهند بود زمان زیادی را برای یادگیری برنامه نویسی CMM صرف کنند.

     با وجود این، شما باید مطمئن شوید که CMM با زیان سیستم CAD شما و مشتری های شما سازگار باشد. همچنین بسیار مهم است که CMM موردنظر بتواند فایل ها را در یکی از فرم های استاندارد مثلDMIS   و IGES که رایج ترین هستند، قبول کند. شما حتی باید قادر باشید که وقتی فایل های CAD را وارد می کنید، حداقل یک بار آن را ویرایش کنید، زیرا بعضی تغییرات کوچک تقریبا" همیشه مورد نیاز هستند.

      در حال حاضر CMM هایی که مجهز به نرم افزار جهانی Metrolog هستند، دارای بالاترین قابلیت ها برای انجام عملیات و ارائه گزارش ها و تصاویر گرافیکی برای انجام تحلیل های گوناگون می باشند. توصیه می شود حتما" هنگام خریدCMM  به وجود نرم افزار Metrolog توجه جدی داشته باشید. فراموش نکنید Metrolog با تمام CMM های دنیا سازگار است و Friendly  User ترین نرم افزار CMM در دنیا است.

 

 

 

/ 0 نظر / 149 بازدید